Zdrowe i piękne włosy są ozdobą człowieka. Aby włosy ładnie wyglądały trzeba je jednak właściwie pielęgnować. Bardzo często przy tak, zdawałoby się prostym zabiegu, jakim jest mycie włosów, zdarza się nam popełniać wiele błędów. Aby włosy były puszyste i lśniące wystarczy stosować kilka podstawowych zasad. Oto one:

Zasada numer 1 – Woda

 Włosy można myć tak często jak tego wymagają, natomiast bardzo ważną kwestią podczas ich pielęgnacji jest używanie letniej wody. Gorąca woda wysusza skórę głowy i wzmaga pracę gruczołów łojowych, przez co włosy przetłuszczają się szybciej. Płukanie włosów powinno trwać co najmniej pięć razy dłużej aniżeli samo ich mycie. Pianę z szamponu najlepiej zmyć zimnym strumieniem wody, wówczas łuski włosa domkną się a ich powierzchnia stanie się gładka i lśniąca.

 Zasada numer 2 – Czesanie włosów

 Przed przystąpieniem do mycia włosy należy dokładnie rozczesać – taki zabieg pozwoli nam uniknąć nadmiernego ich splątania. Bezpośrednio po umyciu nie należy nigdy czesać mokrych włosów szczotką, ponieważ w ten sposób można uszkodzić ich strukturę. Idealnym wyjściem jest delikatne rozdzielenie palcami mokrych włosów a następnie rozczesanie ich grzebieniem o rzadkich zębach.

 Zasada numer 3 –Szampony

 Bardzo ważne jest aby szampon którego używamy był dostosowany do rodzaju włosów. W naszym sklepie dostępne są szampony przeznaczone do włosów suchych, normalnych, przetłuszczających się oraz do włosów wymagających specjalnej pielęgnacji np. farbowanych, ze skłonnością do łupieżu czy wypadania. Szamponu nie należy lać bezpośrednio na głowę, powinniśmy niewielką jego ilość wlać w dłoń, rozcieńczyć z odrobiną wody i wówczas dopiero nanieść na skórę głowy. Jeżeli myjemy włosy codziennie wystarczy jednokrotne użycie szamponu. Co do zasady szampon powinniśmy jednak stosować co najmniej dwukrotnie -pierwsze użycie ma na celu oczyścić skórę głowy z łoju, kurzu i pozostałości po środkach pielęgnacyjnych takich jak lakiery, pianki czy żele dopiero za drugim razem odbywa się praktyczna faza mycia włosów. Dzięki takim zabiegom z pewnością będziemy mieli piękne włosy.

 Zasada numer 4 – Mycie włosów

 Mycie włosów polega na delikatnym masowaniu skóry głowy opuszkami palców. Podczas mycia włosy powinno się lekko ugniatać natomiast niedopuszczalne jest ich tarcie, szarpanie lub też intensywne drapanie skóry paznokciami.

 Zasada numer 5 – Wycieranie włosów

 Umytych włosów nie powinno się wykręcać lub wycierać ręcznikiem. Czynności te mogą naruszyć strukturę włosa, na przykład sprawić że włosy staną się łamliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest owinięcie głowy ręcznikiem na czas od 10 do 15 minut, wówczas nadmiar wody wsiąknie w niego wsiąknie.

 Zasada numer 6 – Suszenie włosów

 Przyjmuje się zasadę, iż włosy powinny schnąć naturalnie. Jeżeli nie ma innej możliwości i musimy skorzystać z suszarki, to wybierzmy najchłodniejszy strumień powietrza. Włosy powinno się suszyć zgodnie z układem łusek – zaczyna się od ich nasady, kierując się stopniowo ku końcowi.

 Mycie włosów to sekwencja czynności, w których każda odgrywa niezwykle ważną rolę. Aby zatem proces ten przejść dokładnie i w poprawny sposób zadbać o swoją fryzurę należy stosować się do powyższych zaleceń. Tylko taka postawa zagwarantuje nam, że będziemy mieli piękne włosy.