Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się umyć włosy rano, natomiast już wieczorem zaobserwowałeś, iż były one tłuste u nasady? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca z pewnością zastanawiasz się, co jest nie tak. Zatem, co na tłuste włosy? Zebraliśmy dla Was najlepsze sposoby radzenia sobie z przetłuszczającymi się włosami. Zdaniem wielu osób szampon stanowi najważniejszy produkt służący do pielęgnacji. Dowodzi to jak ważne dla naszego samopoczucia są piękne włosy. Tłuszcz jest potrzebny włosom, by wyglądały zdrowo i nie traciły blasku. Chroni je przed przesuszeniem, przed szkodliwym działaniem środowiska i zapewnia im sprężystość. Często jednak problemem jest fakt, że wieczorem wyraźnie widać, iż włosy są tłuste u nasady mimo ich porannego mycia. Zastanawia ponadto sytuacja, w której pozostała część naszej fryzury ma nadal świeży i czysty wygląd. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby radzenia sobie z przetłuszczającymi się włosami.

Przyczyny tłustych włosów

Przyczyną przetłuszczania się włosów może być nadmierna produkcja sebum, czyli łojotok skóry głowy. Występuje on w trzech formach: zwyczajnego ,oleistego i nieodwracalnego łojotoku. Jeśli mamy do czynienia ze zwyczajną formą łojotoku, wówczas włosy będą tłuste po upływie ok. ośmiu dni. Oleisty łojotok charakteryzuje się tym, że włosy już po trzech dniach pokryte są cienką warstwą tłuszczu. Jeśli jesteśmy ofiarą silnego, nieodwracalnego łojotoku, to jedynym wyjściem w walce z nim jest codzienne mycie włosów. Przetłuszczanie włosów może być skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji i stosowania do tego nieodpowiednich produktów oraz częstego noszenia czapek, kapeluszy lub innych nakryć głowy. Poza tym przyczyną przetłuszczania się włosów mogą być także zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, ciąży lub stresu. Zmiany te mają zazwyczaj jednak charakter przejściowy. Warto zatem pamiętać o unikaniu noszenia bezustannie nakryć głowy, jest to jeden z czynników w walce o piękne włosy ale może stanowić podstawę działań zmierzających do upragnionego efektu.

Jak walczyć z łojotokiem – Właściwa pielęgnacja przetłuszczających się włosów.

W walce z problemem przetłuszczających się włosów największą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja a najważniejszą bronią jest dobrze dobrany szampon, tonik lub ampułki pozwalające skutecznie hamować rozwój łupieżu. W sklepach znaleźć można wiele dobrych specyfików zalecanych przez samych lekarzy w walce o piękne włosy, takich jak chociażby szampony specjalistyczne. W żadnym wypadku nie wolno myć przetłuszczających się włosów szamponem zawierającym substancje natłuszczające: olejki, silikony lub proteiny. Substancje te pogorszą jeszcze sytuację obciążając nasze włosy i sprawiając że będą one wyglądały na jeszcze bardziej tłuste. Wbrew powszechnie panującej opinii nie zaleca się unikania częstego mycia tłustych włosów .Wręcz przeciwnie. Masując skórę głowy podczas mycia poprawia się jej ukrwienie, a to z kolei spowalnia produkcję tłuszczu. Nawet jeśli ma się tłuste włosy, nie powinno się używać przeznaczonych do nich szamponów częściej niż 2-3 razy w tygodniu. W przeciwnym razie skóra głowy i włosy utracą zbyt dużo tłuszczu i będą wysychać. Szampon powinno się wmasowywać w zasadzie jedynie tylko na skórze i u nasady włosów. Do pozostałej części włosów i ich końcówek wystarczająca jego ilość dotrze podczas spłukiwania. Nadmierna ilość szamponu spowoduje jedynie ich przesuszenie .